Na niewielkiej przestrzeni przedpokoju rozgrywa się istotna część naszego życia. Potrzebujemy w tym miejscu praktycznego obszaru, który pozwoli na komfortowe rozebranie się, zostawienie niezbędnych przedmiotów, np. mokrego parasola czy odstawienie toreb z zakupami. Cały sekret funkcjonalności polega na tym, by wybrać to, co naszym zdaniem jest najważniejsze i co sprawi, że przedpokój będzie spełniał nasze oczekiwania pod względem użytkowania. Pamiętajmy jednak, by to miejsce stanowiło kontynuację aranżacji i stylu pozostałej części domu.
Przedpokój powinien być łatwy w utrzymaniu czystości, a materiał z którego została wykonana podłoga trwały, odporny na wilgoć i zarysowania. W tej części domu podłogi najczęściej zdobią płytki ceramiczne i gresowe. Aktualnie popularność zyskały płytki drewnopodobne — mniej wymagające i zachowują doskonały wygląd przez długie lata. Warto zwrócić także uwagę na płytki podłogowe, które są antypoślizgowe. Przydają się w jesiennej, deszczowej pogodzie, a szczególnie docenimy je zimą, gdy pod butami znajduje się ugnieciony śnieg.
W przedpokoju niezbędne są wieszaki na odzież wierzchnią, którą aktualnie nosimy. Kurtki i płaszcze na inny sezon przechowuj w garderobie lub specjalnej szafie. W przypadku małej powierzchni, by zaoszczędzić miejsce unikaj wieszaka stojącego i wybierz wiszące, montowane do ściany. Kolejny ważny element to szafka na buty, zwłaszcza na te które aktualnie używają domownicy. Możesz je umieścić na półce – będą zawsze pod ręką. Warto rozważyć montaż szafy z przesuwnymi drzwiami, która będzie zawierała wszystkie wcześniej wymienione elementy – wieszaki i miejsce na buty. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest wygospodarowanie niewielkiej przestrzeni w szafie i wbudowanie w nią ławeczki.
Sprawdzonym trikiem jest zestawienie ze sobą kilku różnych źródeł światła. Jako główne warto zastosować sufitowe oświetlenie do przedpokoju pod postacią LED-ów lub halogenów. Można je uzupełnić kinkietami ściennymi. Strumień światła skierowany ku dołowi wizualnie doda pomieszczeniu kilku centymetrów wysokości. Możemy połączyć kryteria praktyczne i estetyczne, kierując światło na niebanalny wazon, jak również na obraz wiszący na ścianie. Wychodząc z domu docenisz także lustro, które umożliwi obejrzenie całej sylwetki.
Wybierając ozdoby i dekoracje warto wziąć pod uwagę, czy osoby znajdujące się w pomieszczeniu będą mogły swobodnie i komfortowo się poruszać, np. podczas zdejmowania odzieży wierzchniej. Także w momencie przyjmowania gości, kiedy w tym miejscu znajduje się więcej osób. Wysokie wazony lub inne dekoracje stojące na podłodze będą niepraktyczne w sytuacji posiadania niewielkich przedpokojów. Stwarzają obawę, że zostaną przypadkowo przewrócone. W celu zrobienia dobrego wrażenia, warto pokusić się o kolekcje bogato zdobionych drewnianych mebli z charakterystycznymi, efektownymi okuciami. Jeśli mimo wszystko uważasz, że twój przedpokój prezentuje się nieatrakcyjnie, weź pod uwagę dekoracje ścienne. Subtelne obrazy, ramki na zdjęcia czy plakaty nie przytłoczą, a dodadzą przytulności.
Przedpokój może posłużyć także jako miejsce organizacyjne dla domowników. W tym celu pomocne będzie zawieszenie na ścianie tablicy korkowej lub magnetycznej. Możemy również jedną ze ścian pomalować specjalną magnetyczną farbą. Stworzymy w ten sposób miejsce do zawieszenia, np. planów lekcji, karteczek z przypomnieniami. Za pomocą magnesów przyczepimy też dokumenty, o których chcemy pamiętać, np. receptę. Malutka półka to idealne miejsce na dekoracyjną skrzynkę lub koszyk, m.in. do przechowywania kluczy.
Aranżując choćby niewielki przedpokój, stawiaj wobec niego wysokie wymagania. Użyteczność i atrakcyjność wbrew pozorom mogą tworzyć zgrany duet w tym wnętrzu.