Salon to wizytówka domu, dlatego przy jego urządzaniu warto pamiętać o kilku zasadach. Aby stał się centralnym miejscem, w którym nasi najbliżsi chętnie będą przebywali, zastanówmy się, jakie funkcje ma spełniać. Wizja architekta czy spełnienie marzeń pani domu będą atrakcyjne tylko wtedy, jeśli wnętrze urządzimy funkcjonalnie. Domownicy polubią salon, jeśli jego aranżacja uwzględni potrzeby i wymagania wszystkich. Zanim powstanie projekt bądź zabierzemy się za zmiany, zacznijmy od analizy: czy salon ma mieć tylko funkcję wypoczynkową i reprezentacyjną? Czy ma być pomieszczeniem wielofunkcyjnym, w którym przyjmujemy gości, relaksujemy się? Czy będziemy spożywać w nim posiłki?
Zaplanowanie funkcji salonu to początek. Kolejny krok to wybór stylu, w którym dobrze się poczujemy. Jeśli dobrze przeanalizujemy ciągi komunikacyjne, rozmieszczenie mebli, ich wzajemne proporcje, to latami możemy nic nie zmieniać. Aby tak się stało, warto zainwestować w dobrej jakości meble. Zastanówmy się: czy preferujemy zdobienia, ornamenty, czy wolimy prostotę? Dla przykładu omówmy podstawowe style.
Jeśli zależy nam na urządzeniu salonu, który będzie ponadczasowy, zastosujmy styl klasyczny. Cechuje go ład, harmonia i umiar. Osiąga się go wykorzystując symetrię. To ona przyciąga nasz wzrok, sprawia, że wnętrze odbieramy jako estetyczne, uporządkowane. Wystarczy, że staniesz przy wejściu, rozejrzysz się. Wokół centralnego miejsca możemy rozmieszczać meble, pamiętając o ogólnej zasadzie symetrii. Elementy wystroju i ścian powinny się równoważyć, co nie oznacza idealnego odwzorowania. Kierujmy się jedynie zachowaniem proporcji i układu. W tym stylu dobór kolorów wyznaczają barwy ziemi, natura. Ponadsezonową modą pozostaną biele, beże, szarości, uzupełnione ciemną zielenią czy granatem. Takie ściany będą idealnym tłem dla klasycznej sofy czy tradycyjnego stołu z tapicerowanymi krzesłami. Pasować tu będą meble o czystych, prostych liniach. Nieregularne kształty, wiele ozdób i duża liczba przedmiotów to inna bajka.
Styl klasyczny pasuje do małego salonu, jeśli tylko aranżacja będzie dobrze przemyślana. Ważna jest nie tylko jednolita, nie dominująca barwa ścian, ale też stonowana kolorystyka mebli, która optycznie powiększa wnętrze. Zdecydujmy się na jasne kolory. Takie rozwiązanie może uważane za mniej praktyczne, ale wszelkie bladości znakomicie odbijają światło, rozjaśniając wnętrze, w którym będzie nam się miło wypoczywało. Kluczowym meblem w salonie pozostaje sofa, klasyczna kanapa lub narożnik. Jeśli wielkość pomieszczenia nie pozwala na okazały mebel zdecydujmy się na uzupełnienie siedziska w postaci fotela. Wygodny uszak wkomponuje się niemal w każdy kąt, stając się ulubionym miejscem domowników.
Skąd popularność aranżowania salonu w stylu skandynawskim? Przede wszystkim dzięki połączeniu urody naturalnych elementów z wygodą i praktycznością. Zwolennicy podkreślają, że drewno, naturalne materiały korzystnie wpływają na komfort wypoczynku. Proste linie mebli, synonim nowoczesnego designu, z dodatkami bez ornamentów a ozdabiane tkaninami często o grubym splocie lub paskach podkreślają spokój wnętrza. Zazwyczaj w salonie w stylu skandynawskim nie ma wiele sprzętów, meble – tylko te najpotrzebniejsze. To dodatki nadają przestrzeni indywidualny charakter, dekorujmy więc zgodnie z naszymi upodobaniami. Minimalistyczne wnętrze ładnie uzupełniają ozdoby wyeksponowane w ramkach lub za szkłem. Rodzinne fotografie, ulubione miejsca lub pamiątki z podróży to miłe wspomnienia, jeśli wykorzystane są jako element dekoracji, a nie leżą zapomniane w szufladach.
Otwarta przestrzeń daje o wiele więcej możliwości aranżacyjnych. Jedna z propozycji to odwrócona od reszty mieszkania kanapa. Ustawiona za nią komoda spotęguje efekt, tworząc dodatkowe miejsce na przechowywanie. Inna koncepcja to dwa takie same egzemplarze sofy postawione naprzeciwko siebie, ze stolikiem ustawionym pomiędzy nimi. Jeśli zdecydujecie się na kanapę narożną to ciekawym pomysłem jest takie ustawienie, aby krótsza część oddzielała salon od reszty mieszkania, tworząc iluzję oddzielnej przestrzeni.
Zagracone mieszkania odchodzą do lamusa. Wielkogabarytowe meble, choć pojemne, zbyt łatwo dominują wnętrze. Dziś duża przestrzeń kojarzy się nam z bogactwem i prestiżem. Warto znać sposoby na optyczne powiększenie domów i mieszkań. Jeśli możemy usuńmy zbędne sprzęty lub wymieńmy na mniejsze. Zagrajmy jednolitym kolorem. Zrezygnujmy też z ciężkich zasłon, pamiętając, że słoneczne światło przepuszczają lekkie, jasne zasłonki.
Przyjazne miejsce do życia to takie, które spełniając kryteria estetyki, jest dla nas wygodne. Prosty sposób to zadbanie o zachowanie ciągów komunikacyjnych, pozostawienie odpowiedniej ilości wolnego miejsca do poruszania się. Ustawiając meble sprawdźmy więc czy mamy do nich swobodny dostęp. Udana aranżacja wnętrz łączy właściwe rozpoznanie własnych potrzeb, logiczne planowanie i zmysł estetyczny.
Sofy, narożniki oraz kanapy znajdziesz także w salonie JMB Design.