Dom bez tarasu? A gdzie ustawimy wygodny fotel? To tutaj można relaksując się spokojnie wypić kawę lub ulubionego drinka, tu lubimy poczytać, latem opalać się. Przydomowy taras nie powinien być mały, bo warto na nim zmieścić meble ogrodowe, często także grill.
Przyjmuje się, że minimalna, potrzebna przestrzeń to 20 m². Efektownie prezentuje się taras półkolisty, ale zdecydowanie łatwiejszy do wykonania i potem zagospodarowania będzie prosty o kształcie prostokąta. Nie zapomnij, że taras to uzupełnienie domu, dlatego dopasuj jego styl, kolorystykę do elewacji oraz architektury domu.
Skoro wiemy, że jest niezbędny, to zastanówmy się, z czego go wykonać. Słońce, deszcz, śnieg, niska lub wysoka temperatura to zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, na które taras bywa narażany. Na jego żywotność wpływ mają przede wszystkim zastosowane materiały, ale też sposób wykonania, na przykład dobrze przygotowane odprowadzenie wody. W czasie deszczu czy mrozu docenimy antypoślizgową powierzchnię, zadbajmy więc, aby był bezpieczny podczas użytkowania. I jeszcze powinien mieć praktyczną, łatwą do pielęgnacji nawierzchnię odporną na uszkodzenia. Tyle do ogarnięcia… Co zatem wybrać?
Ułożenie kostki betonowej na gruncie to dobry sposób na wykonanie tarasu. Zwolenników znajdują tarasy z betonu wykończone płytkami. Amatorzy naturalnych rozwiązań wolą wybrać drewno, ale inwestorom, którzy chcą mieć spokój na lata, cenią trwałość i wysoką estetykę polecamy nowoczesny kompozyt.
Deska kompozytowa to idealny zamiennik klasycznego drewna, ponieważ połączenie pełnowartościowego drewna oraz polietylenu wysokiej jakości sprawia, że przez długie lata mamy spokój z konserwacją. Nie wymagają szczególnej pielęgnacji, impregnacji ani olejowania. Są odporne na butwienie oraz warunki atmosferyczne, ich struktura nie absorbuje wody. Generalnie łatwe w utrzymaniu.
Ponad to w przeciwieństwie do desek drewnianych deski kompozytowe są stabilnie wymiarowo, nie wykręcają się pod wpływem temperatury i wilgoci, a dzięki specjalnej technologi deski nie rozwarstwiają się. Takich desek nie trzeba malować ani impregnować, czyli są „bezobsługowe”. Posiadają aż 25 lat gwarancji na gnicie i butwienie, ale swoje właściwości deska zachowa o wiele dłużej.
Dzięki podłużnemu obustronnemu ryflowaniu (czyli żłobieniom) deski szybko i sprawnie odprowadzają wodę z tarasu, co zapobiega ślizganiu się i przedłuża żywotność materiału. Antypoślizgowe deski nadają się idealnie na wykończenie schodów i podestów. Dzięki dodatkowi filtra UV deski kompozytowe nie tracą koloru. Uwaga! Kolor deski stabilizuje się po 2–3 miesiącach pod wpływem promieni słonecznych i wody. Jest to naturalny proces i nie stanowi wady produktu. Dzięki szczotkowaniu trudno poznać, że deska nie składa się w 100% z drewna. Wykazują wysoką odporność na ścieranie, zmienne warunki atmosferyczne, biologiczne, działanie słonej wody i chloru. To wszystko bez konieczności dodatkowej konserwacji! Warstwa wewnętrzna deski zawiera komponenty podnoszące jej wytrzymałość.